ORAC – czy to nowy diabełek dietetyczny?

Jak powszechnie wiadomo, naukowcy badają, obmierzają, objaśniają wszelkie zjawiska w otaczającym świecie. Aby świat zrozumieć lepiej i jakiś obraz mieć uporządkowany rzeczywistości. Szczególnie cenne są badania naukowców amerykańskich 😊.

Czasem te badania i ich wyniki są zaskakujące. Zazwyczaj jednak potrzebne i przydatne do wykorzystania w codziennym życiu. Szczególnie te dotyczące zdrowia i stylu życia i odżywiania.

Można założyć, że prawie wszyscy słyszeli o kaloriach (tak, to te wredne małe stworzonka, które nocą zwężają ubrania w szafie), witaminach, minerałach i przeciwutleniaczach.

A czy wielu słyszało o ORAC?

Jest to zdolność jaką mają niektóre produkty spożywcze do pochłaniania wolnych rodników tlenowych inaczej potencjał antyoksydacyjny . Z angielskiego Oxygen Radical Absorbance Capacity.  

Prościej mówiąc, są takie „dobre” produkty, które potrafią neutralizować skutki jedzenia tych „niezdrowych” oraz przebywania w zanieczyszczonym środowisku. Chodzi np. o : dym tytoniowy, smażone jedzenie, zanieczyszczone powietrze, grillowane jedzenie, przetworzone jedzenie… 

Można to wyrazić w liczbach. Im wyższa liczba tym większy potencjał przeciwutleniający.

Ile przeciwutleniających jednostek potrzebuje człowiek?

Eksperci zalecają aby dzienna dawka ORAC wynosiła 3000 do 5000 jednostek. W krajach szeroko rozumianego zachodu jest to tylko około 1000 jednostek ORAC dziennie.

Jakie produkty spożywcze mają tę moc?

Pierwsze miejsce zajmują goździki – 290283 jednostki ORAC w 100gramach . Dalej jest oregano, rozmaryn, tymianek, cynamon, kurkuma, szałwia, natka pietruszki, gałka muszkatołowa, bazylia, curry, pieprz, imbir… – nie na darmo najzdrowsze kuchnie świata pełne są ziół i aromatycznych przypraw. Zioła i przyprawy mają wielką moc 😊.

Dalej są orzechy i owoce, kakao i czekolada. Tak czekolada gorzka ma ORAC 20816 jednostek w 100 gramach; czekolada mleczna – 7519 jednostek; orzechy włoskie – 13541 jednostek ; rodzynki złote – 10450 jednostek ; borówki – 9621 jednostek; czarne porzeczki – 7957 jednostek; śliwki surowe – 6100 jednostek; jeżyny – 5900 jednostek; maliny- 5065 jednostek; migdały – 4454 jednostki; truskawki – 4302 jednostki; agrest – 3332 jednostki w 100gramach

Warzywa nie zostają w tyle jeśli chodzi o moc ochronną przed wolnymi rodnikami. Brokuł surowy – 3083 jednostki; czerwona kapusta – 2496 jednostek, kalafior – 2084 jednostek; buraki – 1776 jednostek; papryka żółta – 1043 jednostki w 100 gramach. A nie jest trudno zjeść 100gram tych warzyw.

Na liście znalazło się też czerwone wino z potencjałem 4523 jednostki ORAC i białe z potencjałem 392 jednostek. *

Tak tylko wspominam…

Bo można to połączyć z kolacją z owoców morza, które są afrodyzjakami. Piszę o tym tu https://rzeczjasna.ostroda.pl/koktajl-randkowy-a-nie-pozalujesz/

Można łączyć przyjemne ze zdrowym i pożytecznym 😉

*Dane z tabeli Katedry Żywienia Człowieka UWM w Olsztynie

Ostatnio