Twórz
z nami

INTERNETOWE ARCHIWUM OSTRÓDY
I OKOLIC

Sebastian wysłuchuje wspomnień Pani Marii,
która przyjechała do Ostródy tuż po wojnie.

Z okruchów opowieści starszych
ludzi, starych fotografii, dawnych doniesień prasowych i pamięci współczesnych mieszkańców, niczym detektywi odkrywamy historię Ostródy i regionu!

Historia Twojej rodziny to też historia Ostródy regionu! Podziel się nią z młodym pokoleniem.

Wspólnie z młodzieżą i dziećmi zbieramy, nagrywamy i utrwalamy opowieści Mieszkańców i Mieszkanek Ostródy oraz naszego regionu.
Tej przedwojennej, ale i tej powojennej. Dlaczego?

No cóż… historia tzw. Ziem Odzyskanych wcale nie jest taka prosta. Od czasu niemal zupełnej wymiany ludności w latach 1945-46 mija już 75 lat! Mamy
dziś ostatnią okazję na odszukanie świadków tamtych czasów i zebranie ich wspomnień i historii.
 Za
moment wspomnienia tych, którzy tu przyjechali z całej Polski i autochtonów odejdą wraz z nimi.
Zginą bezpowrotnie i co najwyżej w pojedynczych rodzinach będzie trwać pamięć o opowieściach
babci lub dziadka, ale nikt poza rodziną tych opowieści już nie usłyszy. Nieodwracalnie stracimy
ważną część naszej tożsamości. Nie chcemy do tego dopuścić!

A kto lepiej niż dzieci i młodzież poniesie dalej w świat historię naszego pięknego miasta i niezwykłego regionu?

Zapraszamy dzieci i młodzież do wspólnej przygody!


Dla małych detektywów i poszukiwaczek!

Pracownia filmowo -artystyczna dzieci młodszych

Starujemy już w lipcu i spotykamy się co tydzień! Zapraszamy najmłodszych detektywów i odkrywców przeszłości na zajęcia dla dzieci w wieku ok. 6-12 lat.
Będziemy wspólnie gromadzić materiały związane z
historią Ostródy i okolic – działania oparte na spotkaniach z rodzicami, dziadkami dzieci i najstarszymi mieszkańcami regionu. Następnie twórczo przekształcimy zasłyszane opowieści w rysunki, podcasty i filmy poklatkowe.

Ze względu na pandemię liczba miejsc jest ograniczona, a my wdrażamy zalecenia GIS, MZ i MEN jak dla szkół podstawowych – edukacja wczesnoszkolna.

Dla odkrywców przeszłości

Pracownia filmowa dla młodzieży

Działamy już od maja, ale wracamy do regularnych spotykań się co tydzień! Jeśli interesuje Cie historia, lub chcesz tworzyć własne filmy lub podcasty zapraszamy DOŁĄCZ DO NAS!
Będziemy wspólnie tworzyć filmowe wywiady, mikrodokumenty i podcasty. Możesz sprawdzić się w roli researchera i badacz, operatora lub dziennikarza!

.

Ze względu na pandemię liczba miejsc jest ograniczona, a my wdrażamy zalecenia GIS, MZ i MEN jak dla zajęć praktycznych.

Zachęcamy Was do przeszukania rodzinnych archiwów, strychów, piwnic. Szukamy starych zdjęć i dokumentów. Często leżą gdzieś głęboko w szufladach, na strychach. Pożółkłe. Zapomniane. Niemi świadkowie historii. Chwila zatrzymana w kadrze. Czas, którego już nie ma.


PROSIMY: zwróćcie uwagę na stare zdjęcia, gazety, świadectwa, wycinki, klisze fotograficzne, nagrania. Zapytajcie rodziców, dziadków jak tu kiedyś było. Wszystkie te zdjęcia, opowieści, ludzkie historie są cenne i warte zachowania, utrwalenia.



💛 A my pomożemy nagrać Wasze historie. Wspólnie opowiemy je światu! Pozszywamy we wspólną opowieść o tym miejscu. I tak wszyscy razem stworzymy Internetowe Archiwum Ostródy i okolic❗️
💡Szczególnie szukamy osób, które tak jak my widzą w tych rodzinnych pamiątkach i opowieściach skarb. Szukamy i potomków przedwojennych ostródzian i tych, których dziadkowie czy rodzice przyjechali tu po ’45 roku. Tych, którzy pamiętają Ostródę z lat ’50 czy ’60, ale i tych, którzy widzieli budowę zakładu w Morlinach czy osiedli spółdzielni.


💡💡💡Czekamy na sygnał od każdej osoby, która chciałaby się podzielić z nami swoimi rodzinnymi historiami, zeskanowanymi zdjęciami i dokumentami.
Wspólnie z młodymi wolontariuszami chętnie dotrzemy do domów świadków historii i nagramy ich wspomnienia. Wszystkie pozyskane materiały, zdjęcia, nagrania będą, za zgodą osób udostępniających swoje zbiory, zamieszczane na stronie internetowej, a część z nich (mamy nadzieję, bo pandemia trochę krzyżuje nam plany) znajdzie się na wystawie planowanej na jesień tego roku.

KONTAKT