Pod honorowym patronatem lokalnych samorządów!

Złota żarówka 2021 w kategorii

Społecznik
Roku 2020

Organizacja
Roku 2020

Znasz osobę, która działa społecznie na rzecz innych? Aktywne wspiera osoby starsze, dzieci lub pomagają zwierzętom? Osoba, która w sposób szczególny zaangażowała się społeczne w czasie pandemii COVID-19?
Zgłoś ją do tegorocznej edycji nagrody „Złotej Żarówki”!

Doceń tych, którzy nie boją się mierzyć z trudnymi wyzwaniami i ważnymi dla nas wszystkich sprawami. Wobec ich zaangażowania  nie możesz  być obojętny – koniecznie zgłoś swojego  kandydata do nagrody „Złotej żarówki 2021”!

Celem nagrody jest docenienie społecznych, bezinteresownych działań osób i organizacji na rzecz innych. Wyróżnienie szczególnego zaangażowania i dbałości o dobro wspólne. Uznanie dla prospołecznych i obywatelskich postaw.

Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać: organizacje pozarządowe, instytucje publiczne, grupy nieformalne, firmy, związki wyznaniowe  oraz osoby fizyczne.  Wnioski z nominacjami można przesyłać do 22.12.2020 r. do 12:00!


Złota żarówka 2020 – A tak było rok temu!

Gala wręczenia nagród 2019

Na uroczystą Galę przyznania „Złotych żarówek 2019” odbyła się 27 grudnia w Centrum Użyteczności Publicznej w Ostródzie.


W kategorii Organizacja roku Złotą żarówkę odebrało Stowarzyszenie DlaKota Kociarnia za rozpoczęcie działalności z ogromnym impetem, zaangażowanie stałego grona wolontariuszy oraz aktywne pozyskiwanie finansowania społecznościowego.

Złota żarówka 2019 w kategorii

Społecznik
Roku

Widzisz kogoś kto pomaga, rozwija kulturę, wspiera lokalne środowiska lub walczy w jakiejś słusznej społecznej sprawie? Doceń tych, którzy nie boją się mierzyć z trudnymi wyzwaniami i ważnymi dla nas wszystkich sprawami. Wobec ich zaangażowania  nie możesz  być obojętny – koniecznie zgłoś swojego  kandydata do nagrody „Złotej żarówki 2019”!

Celem nagrody jest docenienie społecznych, bezinteresownych działań osób i organizacji na rzecz innych. Wyróżnienie szczególnego zaangażowania i dbałości o dobro wspólne. Uznanie dla prospołecznych i obywatelskich postaw.

Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać: organizacje pozarządowe, instytucje publiczne, grupy nieformalne, firmy, związki wyznaniowe  oraz osoby fizyczne.  Wnioski z nominacjami można przesyłać do 22.12.2019 r. do 24:00!


Złota żarówka 2019 – tak było rok temu!

 LeszekBiernackiMorągLeszek Biernacki na co dzień Zastępca Burmistrza Morąga, jednak swój wolny czas poświęca pasji jaką jest Indiaca. Propaguje ten sport od 7 lat. Prowadzi bezpłatne zajęcia dla różnych grup wiekowych.

 WiesławDombkowskiGierzwałdPan Wiesław Dombkowski jest sołtysem w miejscowości Gierzwałd, lecz udziela się na terenie całej gminy Grunwald. Jego zaangażowanie jest godne pochwały gdyż mobilizuje społeczność do działania. Zorganizował zbiórki  charytatywne, liczne dyskoteki i festyny oraz strojenie wsi to jego zasługa.
 JolantaGrzywinskaOstródaPani Jolanta jest prezesem klubu morsów Zmarźlak w Ostródzie
 BeataHorodyłowskaOstródaKandydatka z tego co wiem pomaga od zawsze. Jest wszędzie, organizuje akcje charytatywne dla zwierzat i chorych dzieci. Już w gimnazjum zbierała podpisy przeciwko wywozom koni na rzeź do Włoch. Ma na swoim koncie wiele akcji charytatywnych. Dzieli się swoją pasją, wiedzą i talentem plastycznym. Była wolontariuszem w rzecz jasnej, ODK Jedność, Szlachetnej Paczki i innych. Jest pozytywną osobą i zaraża dobrą energią.
 DawidIdzikowskiMiłomłynZa jego poświęcenie się klubowi Tęczy Miłomłyn, bardzo dużo czasu poświęca w przyciąganie sponsorów darczyńców i mnóstwo innych spraw. Wkłada w to całe swoje serce bezinteresownie. Takich ludzi warto mieć w swoich szeregach.
 IwonaJanczurewiczStare JabłonkiDziała w Kole Gospodyń Wiejskich „KGW Stare Jabłonki”. Działa lokalnie, wspierając młodzież. Organizuje imprezy łączące mieszkańców wsi. Zawsze pomocna, bezinteresowna z wielkim sercem.
 KazimieraKikulPietrzwałd OstródaKazimiera Kikul  jest przewodniczącą KGW Pietrzwałd od 2012r. Pod jej przewodnictwem KGW zdobywało wiele nagród w konkursach kulinarnych, oraz  w konkursach za najpiękniejszy wieniec najpiękniejsze stoisko dożynkowe na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Co roku organizuje dla wszystkich mieszkańców 3 dniowe wycieczki w kraju i za granicą.Jest inicjatorką organizowania  bali sylwestrowych, karnawałowych, obchodów Dnia Kobiet, spotkań z dziećmi z przedszkola i szkoły na różnych warsztatach kulinarnych.
 MieczysławKowalczykOstródaP. Mieczysław Kowalczyk od 1992 roku jest przewodniczącym PSONI Koła w Ostródzie. Od początku swojej działalności buduje system wsparcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną od narodzin do schyłku życia.  Dzięki działalności Pana Mieczysława Kowalczyka osoby z niepełnosprawnością w naszym powiecie przeszły drogę od izolacji do włączenia w społeczeństwo, od bierności do niezależnego życia, a rodziny tych osób wyszły z rozpaczy i bezradności w kierunku rozwoju.
 KatarzynaKrólakMorągSpołeczniczką, prawniczką, założycielką firmy szkoleniowej ANIMATOR,
biznesmenką, a także matką trójki dzieci i kobietą po 40, która mówi: teraz dopiero wszystko przede mną!
 MariuszKuśOstródaJeden z bardziej aktywnych społecznie ludzi w naszym mieście. Organizator miejskiej wigilii w zeszłym roku, wielu kolacji charytatywnych w tym jedna w Ostródzie w lutym  w zeszłym roku.
 AnnaLewandowskaNowe Siedlisko Pani Anna Lewandowska bierze czynny udział w KGW Luba. Ogromną rolę w jej życiu odgrywa pomoc na rzecz lokalnej słoneczności. Jest inicjatorką  wielu społecznych projektów podnoszących standard wsi.
 DorotaMichowskaOstródaPani Dorota Michowska jest nauczycielką w ZSZ im. S. Petofi w Ostródzie. Codziennie zaraża nie tylko optymizmem, lecz także ideą wolontariatu i niesienia pomocy innym. Pomagała w organizacji Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Bierze czynny udział w zbiórkach dla potrzebujących czy w organizowaniu paczek dla kombatantów. Spod jej skrzydeł co roku do Sejmu Dzieci i Młodzieży wypływają młodzi aktywiści.
 ArturMunjeOstródaOrganizacja imprez i zbiórek charytatywnych na rzecz osób potrzebujących. Artur nie pozostaje obojętny na nieszczęścia innych dzięki niemu odbyły się takie akcje jak Zbiórka dla Nikoli, Zrzuta dla Wiktora i wiele innych
 PawełPrusikOstróda Prezes Fundacji Niepełnosprawnych SANUS dodatkowo prowadzi Rodzinę Zastępczą Zawodową pomaga rodzinom , udziela wsparcia osobom z niepełnosprawnością, pozyskuje środki na programy pomocowe,
 DanutaPietrowiczOstródaDanuta Pietrowicz jest sekretarzem Towarzystwa Obrony Praw Zwierząt w Ostródzie. Od ponad 30 lat bezinteresownie pomaga zwierzętom potrzebującym. Pani Danuta wspólnie z policją, strażą miejską, urzędnikami kontroluje warunki życia zwierząt i dba o to, aby mogły żyć godnie..
 BarbaraStabińskaStare JabłonkiB. Stabińska jest założycielką i członkinią Stowarzyszenia „Wieś Jabłkowych Smaków” działającego od 2014. Od zawsze aktywna mieszkanka St. Jabłonek, inicjatorka, animatorka, uczestniczka takich projektów jak Jak dobrze mieć sąsiada, Rozwój społeczeństwa obywatelskiego i tworzenie miejsc aktywności obywatelskiej, Aleja Kwitnących Jabłoni, MODELowe Środowiska Lokalne, Stare Jabłonki-Wieś Jabłkowych Smaków i in. Dzięki jej aktywności St. Jabłonki stworzyły wieś tematyczną „Wieś Jabłkowych Smaków”, tworzą lokalne produkty tj. świece, mydła czy jabłonnik.
 AgnieszkaStęplewskaOstródaPani Agnieszka początkowo samodzielnie, później z pomocą wolontariuszy zajmuje się pomocą opuszczonym, chorym, bezdomnym kotom.. Na miejsce dla bezdomnych zwierząt przeznaczyła część swojego domu. Początkowo działała sama, w miarę swoich możliwości. Gdy liczba zwierząt i ich potrzeby zaczęły rosnąć i przerosły możliwości jednej osoby, p.Agnieszka potrafiła zgromadzić grupkę wolontariuszy i zarazić ich swoją pasją.. Angażuje do pomocy wielu ludzi, każdego w miarę jego możliwości. Uwrażliwia i edukuje.
 JacekTraczWysoka WieśJacek Tracz jest Przewodniczącym Stowarzyszenia Miłośników Wzgórz Dylewskich w Wysokiej Wsi. To dzięki jego ogromnemu zaangażowaniu Stowarzyszenie dba o popularyzację Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich. Jacek jest wspaniałym organizatorem Letnich i Zimowych Biegów Sasinów. Od 5 lat organizuje Koncerty Kolęd w Zabytkowym Kościele w Glaznotach. od wielu lat Jacek organizuje ciekawe spotkania nt. Mazur Zachodnich, Historii Wzgórz Dylewskich, prowadzenia Ogrodów na Wsi i wiele innych spotkań autorskich
 EwaWojciechowska-SolochOstródaEwa jest liderem rejonu Ostróda . Działa w stowarzyszeniu wiosna „Szlachetna Paczka” . Ma pod soba okolo 30 wolontariuszy w tym roku jako rejon pod jej opieka pomoglismy ponad 50 rodzinon z powiatu ostródzkiego. 
 SzymonWoźniakRudnoSzymon od wielu lat działa na rzecz lokalnej społeczności, organizuje zbiórki na pomoc potrzebującym. W sierpniu 2015 roku zaangażował się całym sercem w pomoc pogorzelcom w Rudnie. Od 5 lat jest Sołtysem Sołectwa Rudno
 BarbaraWróblewskaOstródaPielęgniarka w Ewangelickim Stowarzyszeniu SYLOE, serce calej stacji, opiekuje się i pomaga  wszystkim potrzebującym. Dba o społeczną lodówkę.

Złota żarówka 2019 w kategorii

Organizacja
Roku

Znasz organizację, która w naszym powiecie działa społecznie na rzecz innych? Aktywnie wspiera osoby starsze, dzieci lub pomaga zwierzętom? Zgłoś ją do pierwszej edycji nagrody „Złotej żarówki”. Stowarzyszenie Inicjatyw Możliwych RzeczJasna, chce uhonorować tytułem „Społecznika Roku” i „Organizacji Roku” tych, którzy aktywnie działają na terenie powiatu ostródzkiego.

Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać: organizacje pozarządowe, instytucje publiczne, grupy nieformalne, firmy, związki wyznaniowe  oraz osoby fizyczne.  Wnioski z nominacjami można przesyłać do 22.12.2019 r. do 24:00!

Fundacja Alarmowy Fundusz Nadziei na ŻycieOstródaOrganizacja od wielu lat walczy o prawa zwierząt i ich godne życie. Fundacja prowadzi schronisko dla zwierząt i organizuje wolontariat. Inspektorzy ochrony zwierząt prowadzą interwencje mające na celu poprawę dobrostanu zwierząt oraz w razie konieczności kierują sprawy do odpowiednich służb.
Fundacja Niepełnosprawnych SANUSOstródaObecnie Fundacja skupiła się na pozyskiwaniu darów rzeczowych i finansowych, które są przekazywane dla podopiecznych Ich działania są skierowane do osób niepełnosprawnych z niskimi dochodami , głównie swoje działania kierujemy do rodzin, w których są chore dzieci , osoby starsze, dzieci w rodzinach zastępczych i umieszczonych w domach dziecka. Fundacja współpracuje z Bankiem Żywności w Olsztynie i odbiera żywność z krótkim terminem przydatności z placówek handlowych i przekazuje je osobą potrzebującym. Pod opieką fundacji jest 56 rodzin co daje około 250 osób korzysta z pomocy organizacji.
KGW „Luba” w LubajnachLubajny Choć działają od niedawna KGW Luba zdobywa wiele cennych nagród w całej Polsce. Zostało nagrodzone w wielu konkursach, m.in spotkaniem z Parą Prezydencką. Swoją działalnością zarażają wiele młodych osób oraz jednoczą ze sobą sąsiadujące ze sobą wsie. Jeszcze zanim powstało Koło od lat jednoczyli mieszkańców do  pracy na rzecz swoich wsi – Nowego Siedliska,Zwierzewa i Lubajn.   Udaje Im się  zebrać  młodych i starszych do dbania o wspólne miejsca  przy szosie,lokalnej drodze,przystanku,placu wiejskim
Stowarzyszenie dla kota „Kociarnia”Ostróda –Kociarnia powstała z myślą o kastracji kotów wolno żyjacych. Od 10.2018 działa formalnie jako stowarzyszenie. W tym czasie okazało się, że te wolnożyjące koty to w dużej mierze udomowione, które potrzebują domu i nie są w stanie samodzielnie bytować – i tak powstał mini ośrodek rekonwalescencji oraz miejsce gdzie czekają na swój dom. W samym roku 2019 , który jeszcze się nie skończył oddano do adopcji około 100 kotów gdzie w analogicznym okresie mocno rozpoznawalne Schronisko na Paluchu oddało 133. Obecnie pod opieką Kociarni znajduje się 58 kotów czekających na adopcję. Kociarnia realizuje działania ze środków własnych i darczyńców a także z pomocą wolontariuszy bez wsparcia samorządów. Kociarnia to miejsce ciepłe , serdeczne gdzie poranione psychicznie i fizycznie koty czekają otoczone miłością wolontariuszy na swój nowy dom.
Stowarzyszenie GrywamOstródaPrzez swoje działania Stowarzyszenie integruje ludzi. Młodzież, rodziny, osoby samotne. W świecie realnym nie wirtualnym. Uczestnicy otwartych spotkań z grami planszowymi mają okazję budować relacje międzyludzkie, odpoczywają.
Stowarzyszenie Miłośników Wzgórz DylewskichWysoka WieśStowarzyszenie popularyzuje teren Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich.
Popularyzuje walory krajoznawcze i dziedzictwo kulturowe Wzgórz i Mazur Zachodnich.
Członkowie SMWD organizują koncerty, Kolęd w zabytkowym Kościele w Glaznotach.
Członkowie corocznie porządkują mogiły na zabytkowych cmentarzach w okolicy: Zajączek, Glaznot, Wysokiej Wsi i Pietrzwałdu. Do stałych form pracy Stowarzyszenia należą spotkania z lokalnymi twórcami. Od 15 lat organizujemy letnie i zimowe Biegi Sasinów.
Do naszej Organizacji należy 50 członków. SMWD jest stabilną rozpoznawalną Organizacją w Gminie, Powiecie i Województwie.
Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne MozaikaMiłomłynStowarzysznie Społ. – Kult. Mozaika r. powst. 2006. Organizacja działa na rzecz seniorów. Ma też duży udział w krzewieniu kultury nie tylko. Od kilku lat przy Mozaika tworzy Zespól Ludowy i grupę Teatralną, które cieszą się dużą popularnością. Biorą udział w licznych koncertach, przeglądach, konkursach nie tylko Gminy ale i województwa. Organizacja ma też wkład w pobudzenie innych miejscowości. Dzięki Mozaice w Liwie, Boguszewie, Bynowie powstały Centra Aktywności Społecznej i 2 nowe organizacje. Ostatnim wielkim sukcesem Stowarzyszenia jest inscenizacja budowy Kanału Elbląskiego.
Stowarzyszenie Straż Ochrony Przyrody i Praw Zwierzątgmina DąbrównoStowarzyszenie powstało w 2015r.  Pomagamy zwierzętom.Działamy w  gminie Dąbrówno, ale nie tylko. Kontrolujemy warunki życia zwierząt, edukujemy, piszemy projekty, bronimy zwierząt w sądzie. 150 kontroli warunków bytowania zwierząt. Uczymy humanitarnego traktowania zwierząt. Spotkania uczniów z weterynarzami,behawiorystą,T. Justyniarskim. Akcje ochrony żab, sadzenia lasu, zbiórki karmy dla zwierząt. Spotkania  z mieszkańcami, przekonujemy do sterylizacji, czipowania. Członkowie- wolontariusze, ludzie którzy działaj z potrzeby serca, społecznicy przez duże: „S”. Czy rozwiązaliśmy problem bezdomności? Nie- uratowaliśmy od bezdomności  157 zwierząt ,dzięki  sterylizacji  zmniejszyliśmy populację zwierząt.
Straż Ochrony Przyrody i Praw ZwierzątDąbrównoStraż Ochrony Przyrody i Praw Zwierząt z Dąbrówna zajmuje się w zasadzie tym co zawarte w nazwie. Stowarzyszenie stara się poprawić byt zwierząt na terenie gminy Dąbrówno oraz ościennych obszarów, szerzyć edukację w tym zakresie. Tym co szczególnie należy docenić jest fakt, że Organizacja może poszczycić się licznymi adopcjami psiaków i kotów i to adopcjach sięgających poza granice kraju. Zwierzaki wyjeżdżają do Niemiec, Holandii oraz wielu innych miejsc w Europie. Lokalnie Wolontariusze uczą jak dbać o zwierzaki, dbają o to aby właściciele poczuli odpowiedzialność za żywe istoty- niekiedy trzeba wskazać, że ciepła buda na zimę i miska wody to naprawdę niezbędne minimum… Poza tym organizacja szerzy wiedzę o sterylizacji i umożliwia jej bezpłatne wykonanie we współpracy z innym Stowarzyszeniem. Straż Ochrony Przyrody i Praw Zwierząt zdecydowanie przyczynia się do zmniejszenia bezdomności zwierząt i poprawę warunków ich życia. Wolontariusz zasługują na to, aby ich zauważyć.
Zachodniomazurskie Stowarzyszenie PrzewodnikówOstróda – Powiat Ostróda Jest stowarzyszeniem założonym w Ostródzie przez grupę tutejszych Licencjonowanych Przewodników Turystycznych – realizuje
-spacery po Ostródzie
-zajęcia historyczne i wycieczki dla uczniów ostródzkich szkół
-promocję ciekawych postaci  historycznych związanych z Ostródą  (między innymi: -inicjatywa wykonania tablicy pamiątkowej poświęconej Paulowi Dahlke -twórcy pierwszego domu buddyjskiego w Europie)
-audycje historyczne w MeloRadio Ostróda
-prelekcje w Bibliotece Miejskiej
-pomoc w obsłudze zagranicznych delegacji odwiedzających Ostródę

ZASADY

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem konkursu!
Pamiętaj – jeśli zgłaszasz organizację lub osobę poinformuj ich o tym!