Mity żywieniowe. „Kolacja powinna być jedzona najpóźniej o 18-tej”. Prawda czy fałsz?

By RzeczJasna sty29,2022 #jedzenie #zdrowie

Kiedy jeść kolację? Jeśli chodzisz spać o godzinie 20-tej lub 21-szej to rzeczywiście kolację powinieneś zjadać około 18-tej. Zakładam, że wstajesz bardzo wcześnie i śniadanie też zjadasz odpowiednio wcześnie. Jeśli nie, czytaj dalej….

Jedno z często powtarzanych twierdzeń o zdrowym odżywianiu brzmi: „Kolacja powinna być jedzona najpóźniej o 18-tej”. Czy rzeczywiście takie są zalecenia dietetyczne? Kiedy jeść kolację?

slice of eggs on cakes
Photo by Trang Doan on Pexels.com

Kolacja powinna być zjadana na 2-3 godziny przed snem.

Wtedy zdążysz część zjedzonej energii zużyć i nie obciążysz układu pokarmowego przed snem. Przyjęte kalorie organizm będzie miał okazję jakoś zagospodarować. Nie ułożą się na biodrach czy brzuchu z braku lepszego zajęcia w nocy ;-).  Nie zdążysz też zgłodnieć przed samym pójściem do łóżka i nie będzie podjadana. O takim podjadaniu często ludzie zapominają i nie traktują go jako posiłku. A jest to kolejny posiłek.

Z moich obserwacji wynika, że większość dorosłych chodzi spać około godziny 23-tej. Jak łatwo policzyć zjedzenie kolacji wskazane jest wtedy mniej więcej o 20-tej.

Najlepiej jeśli pory posiłków rozplanowane są w ciągu dnia co 3-4 godziny. Jeśli poprzedni posiłek, obiad lub mały podwieczorek zjesz między 16-tą a 17-tą , kolacja około 20-tej będzie dobrym rozwiązaniem.

Nie tylko kiedy, ale też co jeść na kolację?

To zależy od pory roku i temperatury. Latem zapewne chętniej zjesz sałatkę z surowych warzyw z dodatkiem np. kurczaka czy jajka albo cieciorki, soczewicy czy tofu w wydaniu wegetariańskim. Może jogurt lub kefir z płatkami  czy koktajl z owocami i pestkami.

Jesienią i zimą, gdy milej jest się rozgrzać jedzeniem bardziej będą smakować np. pieczone warzywa (burak, kalafior, marchewka, ziemniak) z dodatkiem sosu czosnkowego lub zupa warzywna. Możliwości i upodobań jest wiele.

Możesz też zjeść tradycyjną kanapkę. Ważne żebyś nie zapomniał o porcji warzyw. Jednej z 5 porcji warzyw i owoców, zalecanych do zjedzenia w ciągu dnia.

Pamiętaj: Pory posiłków , w tym kolacji powinny być dostosowane do Twojego rytmu dnia.

P.S. Po więcej informacji polecamy odwiedzać stronę Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy.

Ostatnio