Jedz, po prostu!

By RzeczJasna sie 4, 2019

Po pierwsze, żeby zdrowo się odżywiać, a co za tym idzie utrzymać prawidłową wagę i dobrze się czuć (chudnięcie to bonus 😉 ), TRZEBA JEŚĆ!
Ciało potrzebuje jedzenia, by żyć. Przecież nie wymagamy od samochodu by jechał, jeśli nie wlejemy paliwa, prawda?

Ponieważ zalewają nas informacje, czasem sprzeczne całkowicie, na temat zdrowego odżywiania/życia/odchudzania, łatwo jest się pogubić. Tymczasem, jeśli usystematyzujemy i uprościmy tę wiedzę, nie będziemy się wikłać w szczegóły zrozumiałe wyłącznie dla fachowców. Jeśli odłożymy na chwilę problemy związane z niektórymi stanami chorobowymi (tu przyda się rada fachowca), zagadnienie można sprowadzić do kilku prostych reguł.

Tak więc powtórzę: Trzeba jeść, by żyć!
To, myślę, dobra wiadomość, przecież większość z nas lubi dobre jedzenie 🙂

Pytanie brzmi : CO jeść?

Gdybym miała wybrać taką najważniejszą ze wszystkich jedzeniowych zasad, dać do zapamiętania jako pierwszą, albo gdybyś miał pamiętać tylko o jednym w kwestiach jedzeniowych, to byłoby to:

5 PORCJI WARZYW I OWOCÓW DZIENNIE

Proste? Dobra wiadomość: możesz więcej ☺ 

Ile to jest te 5 porcji?  Jedna porcja owoców to jest jeden owoc typu jabłko, gruszka, pomarańcza, ½ szklanki świeżo wyciskanego soku, miseczka truskawek czy borówek. Porcja warzyw to miseczka surówki, zupy warzywnej. Miseczka wielkości Twoich złożonych dłoni. Każdy ma swoją miarkę, inną pięciolatek, inną mężczyzna o wzroście 180cm. 

Można tę ilość też orientacyjnie zmierzyć wagowo. To powinno być ok. 500 gram. 

Dlaczego to ważne? Otóż warzywa i owoce mają SUPER MOC.  Jeżeli jesz coś, co nie do końca jest dobre dla Twojego zdrowia, warzywa i owoce mają składniki, które te niedobre rzeczy neutralizują ☺. To dobra wiadomość ☺

No i bonusem będzie, jeśli żołądek zapełni się warzywami, mniej miejsca na ciastka 😉 lub chipsy…


Ostatnio