Poza tym, że sprawiają  przyjemność zapachem, mają swoją moc leczniczą. Cały ten zestaw przyprawowy do piernika to taka zimowa aromaterapia, na dodatek łatwo dostępna.


Niezwykle aromatyczne przyprawy, składniki mieszanki do pierniczków o której, pisałam >TU<

O samym cynamonie >TU<

 Teraz czas na…

Goździki

Dodawane przez nas do przetworów ze śliwek i jabłek mają działanie lecznicze znane od wieków. Swego czasu były symbolem bogactwa i ochrony przed chorobami. Goście cesarza Chin mieli obowiązek żuć goździki dla odświeżenia oddechu przed audiencją. Swoją drogą wychodziło im to na zdrowie. W tej chwili znane i zbadane są już ich właściwości lecznicze. Olejek goździkowy wykorzystuje się w stomatologii ze względu na jego silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwbólowe. Żucie goździków to sprawdzona metoda na bolące gardło oraz nieświeży oddech i choroby dziąseł.

Zapach działa też na emocje. Poprawia nastrój, dodaje energii i rozgrzewa w chłodnych porach roku.

Imbir

Świeży w sklepach z warzywami i owocami, suszony w dziale przypraw. Dobrze sprawdza się jako rozgrzewający dodatek do herbaty. Ale jeśli ma pokazać swoje możliwości w pełni, kilka plasterków wrzuconych do kubka herbaty nie wystarczy. Chociaż przyjemnie aromatyzuje herbatę, można go też na koniec zjeść.

Najlepiej zetrzeć imbir na tarce, odcisnąć sok, a resztę zaparzyć gorącą wodą na co najmniej 4 godz. Połączyć z sokiem. Taki napar z sokiem dodawać do gorącej wody lub herbaty, pić z miodem i cytryną co kilka godzin w razie początków przeziębienia. To spora dawka rozgrzewających i przeciw przeziębieniowych składników.

Uwaga! Dużych ilości imbiru nie powinny stosować kobiety w ciąży i osoby o wrażliwym na podrażnienia żołądku.

Pomarańcze!

Czy obierając owoce pomarańczy zwróciliście uwagę na unoszącą się czasem nad skórką mgiełkę? To właśnie olejki eteryczne. Nie wiem czy jest ktoś, kto nie lubi zapachu pomarańczy.

Poza smakiem i witaminami, te owoce dają całkiem spore ilości olejków eterycznych o sprawdzonych właściwościach. Olejek pomarańczowy podnosi odporność. Poprawia nastrój przez obniżenie poziomu stresu (kortyzolu). Wycisza, ale nie usypia – dodaje energii.

Tak, cały ten zestaw piernikowo-świąteczny działa nie tylko na kubki smakowe. Poprawia też nastrój, rozgrzewa oraz pomaga radzić sobie w czasie, gdy za oknem zimno i ciemno. Bardzo mądrze to kiedyś ktoś połączył. I całkiem miła jest ta piernikowo pachnąca tradycja.

Ostatnio