Herbata to wyjątkowy napar. Ludzie piją go w szczególnych, ale też codziennych sytuacjach. Ale czy zastanawialiście się, kto wypija najwięcej herbaty?


1 kg herbaty rocznie?

Najwięcej herbaty piją wcale nie Brytyjczycy, jak można by się spodziewać, ale Turcy 3,16 kg na osobę (dane z 2016r). Turcy piją herbatę bardzo mocną, zaparzaną w specjalny sposób w podwójnym czajniczku.

Drugie miejsce pod względem spożycia herbaty zajmują Irlandczycy – 2,19 kg . Mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa znajdują się w tym rankingu na miejscu trzecim – 1,94 kg na osobę.

Polacy w kwestii ilości zaparzanej i (chyba) wypijanej herbaty zajmują w zestawieniach wysokie 9. miejsce. Wyprzedzają nawet Japonię mimo jej znanej tradycji i ceremonii parzenia herbaty. Rosja wyprzedza Polskę ze zużyciem 1,38 kg herbacianego suszu na osobę rocznie. A Chiny, uważane za ojczyznę herbaty, są pod względem jej spożycia na 20. miejscu.

Często pijana

Aż 36% Polaków, chcąc się czegoś napić, najczęściej sięga po herbatę. Im ludzie starsi, tym więcej jej piją.

Herbata bywa pretekstem do spotkania, do chwili rozmowy, okazania zainteresowania i sympatii. Daje chwilę odpoczynku. Rozgrzewa, gdy na dworze chłód i daję ochłodę w czasie upału, w wersji mrożonej.

Napój bardzo elastyczny. Można dodać miód, imbir, cytrynę, goździki, cynamon, mleko albo plastry pomarańczy, jest czarna, zielona, biała, czerwona…

Jaką herbatę lubicie?

Źródła:
Gdzie pije się najwięcej herbaty?
Co najczęściej piją Polacy?

Ostatnio