Wszystko zaczyna się od kropki

Kiedy Kalendarz Świąt Nietypowych przypomniał mi , że niedługo Dzień Kropki ucieszyłam się.

Co można narysować z tych kropek?

Dlaczego?

W założeniu to dzień, kiedy szczególną uwagę zwraca się na budzenie kreatywności, pomysłowości, niesztampowego myślenia w edukacji. Po przeczytaniu opowiadania, które dało początek całej kropkowej historii uważam, że jest to też dzień, który przypomina o potrzebie docenienia nawet małych działań.

Wszystko zaczęło się od opowiadania Petera H. Reynoldsa , “The Dot” czyli “Kropka” .  Historia jest o tym, że dziewczynka na zajęciach plastycznych nie miała pomysłu na rysunek. Nauczycielka namówiła ją na postawienie chociaż kropki. Na kolejnych zajęciach dziewczynka zobaczyła swoją kartkę z kropką oprawioną w ramkę i wyeksponowaną w sali. Pomyślała, że przecież potrafi narysować piękniejsze kropki. Od tego momentu zaczęła się „kropkowa” twórczość bohaterki opowiadania. A po jakimś czasie dziewczynka w taki sam sposób doceniła rysunek innego dziecka.

Kropka to punkt wyjścia. Do stworzenia czegoś większego i do budzenia kreatywności ogólnie. Dzień Kropki to okazja do rozmowy o odkrywaniu talentów.  Do doceniania.

Z powyższym podejściem przejrzałam internetowe fora dotyczące Dnia Kropki w szkołach i przedszkolach. Znalazłam bogactwo szablonów. Szablonów do kolorowania, szablonów z zaznaczonymi miejscami do stawiania kolorowych kropek, szablonów do rysowania kółek…

I tu pojawiła się wątpliwość. Czy szablony naprawdę są tym co najlepiej rozwija kreatywne myślenie? Czy jednak bardziej pobudzające będzie postawienie kilku kropek/ kółek na kartce i stworzenie z nich „czegoś” ? Tak bez konieczności drukowania jednakowych dla całej grupy szablonów?

Wiem, że są nauczyciele, którzy inspirują swoich podopiecznych cały czas, na każdych zajęciach. Ale są też tacy, którzy o tej stronie edukacji chyba trochę zapomnieli 😉.  

Niech Kropka będzie z Wami 😉

Inspiracje

Inspiracji można szukać :

https://www.edunews.pl/nowoczesna-edukacja/innowacje-w-edukacji/2389-miedzynarodowy-dzien-kropki

https://www.internationaldotday.org/welcome

https://padlet.com/dbpwr/dzienkropki/wish/187694250

Ostatnio