czyli nasza walka o odbudowę dawnej – przyszłej  wizytówki Ostródy. 

Projekt numer 9 

Budżet Obywatelski miasta Ostróda edycja 2022r

Przed wojną skarpa była ogrodem hotelu ,,Du Nord”, który reklamował to miejsce jako największa swoją atrakcję. Zachody słońca z tarasu widokowego przypominały te nad fiordami w Norwegii. My mieszkańcy ul. Kolejowej dziś swoimi działaniami chcemy przywrócić funkcję ogrodu i zrobić z tego miejsca pierwszy Ogród Różany w Ostródzie. 

Chcemy by zdewastowane obecnie miejsce wróciło do swej dawnej świetności kwietnego, zielonego, pachnącego ogrodu.

Dlatego zgłosiliśmy Projekt do Budżetu Obywatelskiego.

Nasz projekt zakłada:

  1. Naprawę schodów prowadzących na skarpę z ul. Czarnieckiego, między sklepem a plebanią parafii NPNMP. W planie jest zwieńczenie schodów kwitnącą pergolą.
  2. Wyznaczenie ekologicznych ścieżek spacerowych wg wydeptanych już przez ludzi szlaków
  3. Przygotowanie ścieżki historyczno-edukacyjnej ze zdjęciami i opisami historii najbliższej okolicy.
  4. Zbudowanie altany o pałacowym charakterze w miejscu dawnej muszli koncertowej. Zostawiamy Waszej wyobraźni, jak piękne sesje zdjęciowe można by tam robić 😊
  5. Aby można było w ogrodzie odpocząć w naszym projekcie przewidzieliśmy postawienie w ogrodzie aż 12 ławek
  6. Ozdoby ogrodowe w postaci kilku pergoli eksponujących najpiękniej kwitnące krzewy różane.
  7. Możliwie najdokładniejsze odtworzenie dawnych nasadzeń.

Największą naszą innowacyjnością mają być róże i pierwszy ostródzki ogród różany. Chcemy aby było tutaj całe bogactwo i różnorodność róż. Zasadzimy róże szczepione, drzewka różane, róże pnące, dzikie, karłowate, wielkokwiatowe. Oczywiście nie pominiemy i innych kwietnych krzewów jak bzy, hortensje itp. 

Aby teren odzyskał dawny blask, chcemy posadzić drzewa i krzewy. Będą to drzewa ozdobne i owocowe.  Taka roślinność będzie pokarmem dla ptaków i owadów, dawać będzie cień w upale. Drzewa i krzewy będą absorbować dwutlenek węgla,  produkować tlen i magazynować wodę opadową. 

Chcemy też dać też coś od Siebie dla Was.  Organizujemy spacer historyczny który poprowadzi cudowny człowiek jakim jest dr Wiesław Skrobot. To historyk, regionalista, ekspert od przestrzeni miejskiej, człowiek który najlepiej się zna na błękitno-zielonych przestrzeniach.

Zapraszamy Was na spacer po ul.Kolejowej i skarpie. Będzie mała wystawa z projektami skarpy, starymi zdjęciami, otwarte drzwi do kamienic. Pokażemy co  one skrywają. Będzie  kawa i ciasto w naszej podwórkowej kawiarni oraz warsztaty plastyczne dla najmłodszych. To jest nasz plan na wspólną niedzielę.

18.09.2022r zaczniemy spotkanie o godz. 13.15 ; szczegóły już niedługo na naszym profilu Fb https://www.facebook.com/groups/156365106670843/

Spacer z dr Skrobotem po ul. Kolejowej, 2021r ; źródło: autor tekstu

Głosowanie w Budżecie Obywatelskim jest bardzo proste, wystarczy wejść na stronę: https://bo.ostroda.pl/glosowanie.  wpisać Imię i Nazwisko, 3 ostatnie cyfry peselu i wybrać projekt nr 9 . Ale pamiętajcie można wybrać aż 3 projekty  na które chcecie zagłosować. 

Osoby które nie chcą oddać głosu internetowo mogą to zrobić na papierze. W zaprzyjaźnionym sklepem z firankami przy środkowym jest nasz stacjonarny punkt oddawania głosów na papierze. Galtex S.A. Sklep firmowy. Firany, tkaniny, serwety, Czarnieckiego 1c.

Trzymajcie za nas kciuki i dziękujemy za pomoc.

Autor: Kamil Krzyżanowski

Ostatnio