Seniorze, zostań w domu!

By RzeczJasna mar 17, 2020 #koronawirus #seniorzy

W związku z epidemią koronawirusa Ministerstwo Zdrowia zaleca pozostanie w domach i nienarażanie się na potencjalne zakażenie. W grupie największego ryzyka są osoby starsze. Wygląda jednak, że niestety znaczna część z nich nie stosuje się do zaleceń.

Moi nie najmłodsi już przecież teściowie w najlepsze biegają po sklepach.  Moja ulubiona sąsiadka dzielnie maszeruje w niedzielę na mszę. A sporo starszy znajomy odgraża się, że i tak będzie wychodził z psem.

Jeśli też widzisz w swoim otoczeniu takich „dzielnych” seniorów, prosimy pomóż nam dotrzeć do nich z tą ważną informacją informacją. Niech zostaną w domu!

Co robić gdy chcesz pomóc?

Chcesz pomóc Twoim sąsiadom, osobom starszym i o obniżonej odporności? Pobierz ten plakat, wydrukuj go, uzupełnij swoim numerem telefonu i powieś w swojej klatce!

A jeśli Ty sam potrzebujesz pomocy w załatwianiu codziennych spraw, to w tej grupie na Facebooku na pewno znajdzie się wiele osób z sąsiedztwa chętnych do pomocy!


Prosimy, zwróćcie uwagę swoim bliskim starszym osobom, aby – jeśli mogą – zostały w domu. Sprawa z koronawirusem jest zdecydowanie zbyt poważna.

Dlaczego to ważne?

Nowy koronawirus powoduje chorobę o nazwie COVID-19. Najbardziej narażone są na rozwinięcie jej ciężkiej postaci i zgon osoby starsze. Stąd apele – seniorzy, zostańcie w domach!

Średnia wieku osób zakażonych koronawirusem, u których wystąpiła ostra niewydolność oddechowa to ok. 61 lat. Śmiertelność w przypadku choroby COVID-19 wśród ludzi po osiemdziesiątce sięga nawet 15 %!

Tylko pomyślcie:

W ciągu 12 dni wirus dotarł do 14 z 16 województw w naszym kraju.

Dotychczas osoby zarażone są przywożone do ostródzkiego szpitala z terenu województwa, ale wydaje się być kwestią czasu zdiagnozowanie wirusa u mieszkańca/mieszkanki naszego miasta.

Nie wierzycie? Zobaczcie jak szybko wirus zdołał obiec cały świat:


 • 8 grudnia 2019 r , pierwsze zgłoszone zrażenia  zostały odkryte w Wuhan w Chinach. Szybko ustalono, że wirus wywołujący epidemię jest nowym koronawirusem
 • 31 grudnia Światowa Organizacja Zdrowia ( WHO ) została poinformowana o wybuchu „zapalenia płuc o nieznanej przyczynie”, wykrytego w mieście Wuhan, prowincja Hubei, Chiny – siódmym co do wielkości mieście w Chinach z 11 milionami mieszkańców. 
 • 13 stycznia Tajlandia zgłosiła pierwszą międzynarodową sprawę poza Chinami.
 • 17, 19 i 23 stycznia zanotowano 3 pierwsze zakażenia na terenie Europy, we Francji.
 • 20 stycznia chińska Narodowa Komisja Zdrowia (NHC) potwierdziła, że ​​koronawirus może być przenoszony między ludźmi. Tego samego dnia potwierdzono również zakażenia ludzi 2019-nCoV w Japonii i Korei Południowej.
 • 21 stycznia potwierdzono zakażenia w Stanach Zjednoczonych i na Tajwanie  (wykryte u podróżnych powracających z Wuhan). Jednocześnie wiele prowincji w Chinach również zgłaszało nowe przypadki i potwierdzono zakażenie u 15 pracowników opieki zdrowotnej, z sześcioma ofiarami śmiertelnymi.
 • 23 stycznia na świecie potwierdzono ponad 800 przypadków 2019-nCoV, w tym przypadki w co najmniej 20 regionach w Chinach i dziewięciu krajach/terytoriach. 
 • 27 stycznia pierwsza sprawa została potwierdzona w Niemczech.
 • 28 lutego Litwa  i  Białoruś potwierdzają pierwsze przypadki zakażenia w swoich krajach.
 • 1 marca  Minister Zdrowia Czech, poinformował o trzech przypadkach COVID-19 u naszych południowych sąsiadów.
 • 3 marca Ukraina ogłosiła pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa.
 • 4 marca, Polska, do szpitala w Zielonej Górze zgłasza się pierwsza osoba zakażona (pacjent, który wrócił autokarem z karnawału z Niemiec).
 • 6 marca do szpitala w Ostródzie trafia kobieta wracająca z Niemiec tym samym autobusem.
 • 12 marca, zmarła 57-letnia kobieta, która przebywała w szpitalu w Poznaniu, nasz rząd wprowadza stan zagrożenia epidemicznego.

17 marca, gdy spisuję to kalendarium, na świecie jest  ponad 185 tys. potwierdzonych zakażeń koronawirusem. Zmarło ponad 7,3 tys. osób. W Europie jest ponad 61 tys. przypadków zakażenia, zmarło ponad 2700 osób. Najwięcej, bo ponad 2100 osób we Włoszech.  W Polsce rząd potwierdził właśnie 221 przypadków zakażenia, 5 osób zmarło. 

Aktualne i oficjalne dane o liczbie zakażeń w Polsce znajdziesz na:

www.gov.pl/web/koronawirus/

Ostatnio