Podziel się posiłkiem w Ostródzie!

W Ostródzie od 2019 roku działa lodówka społeczna. Jednak aktualnie świeci pustkami. Zamiast marnować jedzenie, warto się nim podzielić.


Nie wygląda to dobrze. Zasoby w ostródzkiej lodówce społecznej prezentują się tak:

Działanie lodówki społecznej w Ostródzie

Lodówka społeczna rozpoczęła działanie jesienią 2019r. Powstała z inicjatywy ks. Wojciecha Płoszka przy Parafii Ewangelickiej w Ostródzie, przy ul. Olsztyńskiej 1. Obostrzenia czasu pandemii na jakiś czas zamknęły, a później ograniczyły działanie lodówki społecznej. Ale potrzebujący ludzie nie zniknęli.

Liderzy w marnowaniu…

Ludzie marnują bardzo dużo jedzenia. Czas pandemii zmienił zwyczaje zakupowe i świadomość dotyczącą zakupów i gospodarowania jedzeniem. Jednak wciąż przeciętna 4-osobowa rodzina wyrzuca jedzenie wartości ok. 3 tys. zł rocznie. Polacy należą do niechlubnej czołówki społeczeństw wyrzucających najwięcej jedzenia w Europie. Szczególnie czas Świąt skłania wiele osób do dużych zakupów i przygotowywania dużej ilości dań.

Jak nie marnować?

Skoro już jedzenie jest kupione, pieniądze wydane, potrawy przygotowane i widać, że jest tego dużo – warto podzielić się jedzeniem. Można je zapakować do słoika lub pudełka, nakleić kartkę z informacją – co tam jest i kiedy było przygotowane, włożyć do lodówki. Świadomość, że dzięki Tobie ktoś dziś nie będzie głodny – bezcenna.

Lodówki społeczne działają już w wielu miastach. Najwięcej ich jest we Wrocławiu. Są m.in. w Warszawie, Darłowie, Lęborku czy Międzyrzecu Podlaskim. I w Ostródzie. Ostródzianie powinni być dumni z tej inicjatywy. Mieszkańców stać na dzielenie się.

Ostatnio