Paryskie światło i cisza w ostródzkiej galerii

By RzeczJasna lip6,2020

Zamkowa Galeria Sztuki kusi kolejną ciekawą wystawą. Tym razem do ostródzkiego zamku przyjechały fotografie wykonane przez Emilię Wandę Małkowską, która uwieczniła niezwykłość wnętrza katedry Notre Dame w Paryżu.  

Paryska katedra Notre Dame znana jest na całym świecie. Corocznie odwiedzały ją miliony spragnionych duchowych wrażeń turystów. Odwiedzały, bo pożar, który wybuchł w kwietniu 2019 roku, strawił znaczą jej część i od tego czasu świątynia jest zamknięta dla zwiedzających. Cały czas trwa odbudowa tej jednej z najwspanialszych na świecie budowli i pokazu kunsztu architektury i dopóki jest remontowana, dopóty wejście do niej jest niemożliwe. Dla tych, którzy ją zwiedzali pozostają więc wspomnienia, dla tych, którzy nie mieli szczęścia być w jej wnętrzu zostają filmowe i fotograficzne relacje innych. 

Hołd dla pamięci Katedry  

Jedną z osób, która Katedrę Notre Dame dogłębnie zwiedziła i uwieczniła na zdjęciach jest Emilia Wanda Małkowska – prawnik z zawodu, fotograf z zamiłowania. Artystka fotografowała ten paryski zabytek pod kątem wystawy pokazującej wnętrza najrówniejszych światowych budowli sakralnych, w których bardzo ważną rolę spełnia wpadające światło.  Po pożarze postanowiła jednak zrobić odrębną wystawę ze zdjęciami wyłącznie Katedry. Jak sama mówi to osobisty hołd dla jej pamięci. Fotografie można oglądać w ostródzkiej  zamkowej galerii. 

– Przez ostatnie dziesięć lat jeździłam po Europie i przygotowywałam zbiór zdjęć pod tytułem Barwy Światła – Barwy Ciszy – mówiła na wernisażu ostródzkiej wystawy Emilia Małkowska. – Nie miałam pojęcia, że zdjęcia wykonane w Katedrze Notre Dame będą miały swoją własną wystawę. Ze zdjęć, które robiłam w Katedrze, do swojego zbioru potrzebowałam trzy zdjęcia. Po pożarze postanowiłam jednak, że pokażę piękno jej wnętrz.

To piękno uwiecznione na fotografiach Emilii Małkowskiej jest dostępne dla oczy osób zwiedzających ostródzką galerię sztuki. Ostrzegamy jednak, że jeśli ktoś liczy na zdjęcia zabytku i jego skarbów to się zawiedzie. Jeśli jednak ktoś liczy na artystyczną i mistyczną podróż po barwnych mozaikach stworzonych przez światło wdzierające się poprzez witraże, to będzie zachwycony. To po prostu trzeba zobaczyć, tego nie da się opisać.
Serdecznie polecamy!

Ostatnio