Otwarcie cyklu wystaw „Długa droga do Polski” w Ostródzie.

By RzeczJasna paź20,2022

Wczoraj, 19 października w Bibliotece Multimedialnej Powiatu Ostródzkiego „Przystań z kulturą” zainaugurowaliśmy pierwszą z czterech wystaw fotograficzno – multimedialną pod tytułem „Długa droga do Polski. Ludzie – miejsca – dokumenty”.

 Podczas otwarcia wystawy, którą przygotowały Ewa Warsińska oraz Marta Jankiewicz zaprezentowano projekcje filmowe, podsumowujące projekt, przedstawiono również galerię zdjęć ukazujących Ostródę teraz i zaraz po 1945 roku. Ciekawostką okazały się zebrane dokumenty, które pochodziły ze zbiorów Ostródzkiego Muzeum, Multimedialnej Biblioteki Cyfrowej a także z archiwów rodzinnych bohaterów tegorocznego cyklu a także plakaty prezentujące wszystkich bohaterów tegorocznej edycji filmowej.

 Na inauguracji pojawili się zaproszeni goście a także mieszkańcy Ostródy. Wśród nich na największą uwagę zasługują bohaterowie dwóch filmów, dotyczących naszego miasta – panów Ryszarda Zandera z Lichtajn (odcinek 2 cyklu pt. „Mistrz mechanizacji”) oraz Janusza Serbintowicza (odcinek 9 cyklu, opowiadający o Janinie i Ludwiku Pelczarskich).

 Wystawa jest dostępna w godzinach pracy Multimedialnej Biblioteki Powiatu Ostródzkiego „Przystań z kulturą”do 18 listopada 2022 roku. Grupy zorganizowane mogą rezerwować prezentacje filmowe pod numerem telefonu: 89 642 98 97.

 Kolejne wystawy:

  • 26 października (środa) godz. 10:00,Gminne Centrum Kulturalno – Biblioteczne w Samborowie;
  • 28 października (piątek) godz. 14:00, Centrum Aktywności Lokalnej w Iławie;
  • 11 listopada (piątek), Galeria w Ratuszu Miejskim w Morągu.

 Dziękujemy serdecznie za udział w otwarciu wystawy w Ostródzie wszystkim, którzy się pojawili. Dziękujemy również partnerom: Bibliotece Multimedialnej Powiatu Ostródzkiego „Przystań z kulturą”, Muzeum w Ostródzie, Gminnemu Ośrodkowi Kulturalno – Bibliotecznemu w Samborowie, Centrum Aktywności Lokalnej w Iławie, Miejskiej Bibliotece w Morągu, Miastu Iława oraz Morąg. Najbardziej chcemy podziękować naszym bohaterom, którzy zgodzili się na udział w stworzeniu cyklu filmowego i opowiedzieli swoje historie całemu światu.

Wystawa jest jednym z elementów projektu, które nasze Stowarzyszenie zrealizowało w ramach projektu Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Ostatnio