Można już policzyć i spisać ostródzkie drzewa!

Ostróda oficjalnie dołączyła do mapy polskich drzew. Od teraz (17 maja 22) znajduje się na mapie jako miasto spisujące swoje zasoby drzewne. Te działania pilotuje Stowarzyszenie Ekipa z Bagien. Cały projekt utworzony został przez społeczników ze Stowarzyszenia Radomianie dla Demokracji. Jak ten spis wygląda w Radomiu można zobaczyć tu: >>KLIK<<.

Jak ta inwentaryzacja ma się odbywać?

Miejskie drzewa będą spisywać wolontariusze. Żeby zostać takim wolontariuszem, trzeba nawiązać kontakt z Ekipą z Bagien, która jest administratorem ostródzkiej części tego projektu, najlepiej przez Facebooka.

Po zarejestrowaniu się jako wolontariusz, można działać. Wybierając się na spacer trzeba zabrać telefon, zalogować się na swoje konto wolontariusza. Wpisując drzewo podaje się: gatunek (są podpowiedzi na rozwijanej liście) oraz ulicę przy której rośnie – przy pomocy lokalizacji GPS oznacza się dokładnie miejsce.

Kolejny krok to pomiary. Potrzebne jest zmierzenie obwodu pnia na wysokości 5 cm i 130 cm – to bardzo ważne. Potem trzeba zrobić zdjęcie drzewa, jego kory i liścia. Te zdjęcia pozwolą administratorowi skorygować ewentualny błąd w określaniu gatunku lub uzupełnić brak wpisu.

Opisując drzewo można będzie dodać uwagi o tym, czy drzewo jest zdrowe, czy np. ma ułamaną gałąź lub dużo jemioły w koronie.

Na koniec można nawet wpisać kto przytulił drzewo i nadać mu imię. Cały proces umieszczania drzewa na mapie nie jest skomplikowany.

Oczywiście każde wpisane na mapę drzewo otrzyma swój numer ewidencyjny.

Przy starszych, większych drzewach będzie obliczana ich wartość odtworzeniowa. Tak jak widać to na radomskiej mapie.

Wszyscy, którym bliski jest los i stan drzew w Ostródzie, zaproszeni są do współpracy przy Mapie Drzew Ostródy.

Ostatnio