Zapraszamy na wydarzenie on-line

By RzeczJasna mar18,2021

W piątek, 19 marca od godz. 17:00 w transmisji LIVE na naszym Facebooku będziemy rozmawiać o tym jak można zmieniać swoje podwórka, ulice, osiedle i będziemy pokazywać świetne przykłady z całej Polski.

O tym jak się skutecznie zorganizować opowie Iwona Nowak z Fundacji Rzecz Społeczna.

Iwona opowie o metodzie organizowania społecznego, której podstawą jest wspieranie Mieszkańców i Mieszkanek, grup sąsiedzkich w procesie rozwiązywania problemów dotyczących ich podwórka, ulicy, dzielnicy i pokarze nam co dzięki tej metodzie ciekawego zadziało się w różnych miejscach Katowic.

O tym jak grupy sąsiadów mogą realnie wpływać na władze i instytucje opowie Grzegorz Wójkowski z Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej BONA FIDES.

Czasem wydaje nam się, że niewiele możemy, a okazuje się, że połączona i zdeterminowana grupa sąsiadów może skutecznie wpływać na decyzje władz czy urzędników. Grzegorz opowie o tym co jest ważne i o czym trzeba pamiętać, gdy chcemy być skuteczni w naszych działaniach oraz podzieli się konkretnymi historiami sukcesów.

O tym co się dzieje, gdy Mieszkańcy/ki zaczynają brać sprawy w swoje ręce na przykładzie Biskupiej Górki w Gdańsku opowie Elżbieta Jachlewska ze Stowarzyszenie WAGA.

Biskupia Górka to dzielnica Gdańska długi czas okryta złą sławą. A jednak jej mieszkańcy wspólnie ze społecznikami (a w zasadzie społeczniczkami 😊) zupełnie odmienili jej obraz.  Jak się to wszystko zaczęło i jak czasem nawet niewielkie działania mają ogromy wpływ na nasze sąsiedztwo opowie właśnie Ela.

A czy przyszło Wam kiedyś do głowy, że osiedla i dzielnice mogą same decydować o swoich sprawach? Albo że mogą mieć do dyspozycji swój budżet?  Bo w części miast w Polsce taki pomysł działa.

Dąbrowa Górnicza przeprowadziła bardzo ciekawą reformę ustroju osiedlowego, które pozwalają mieszkańcom na współdecydowanie o lokalnych sprawach. Jak do tego doszło dowiemy się u źródła!

O tym jak Dąbrowa Górnicza rozwija swoje osiedla i ich wspiera mieszkańców opowie nasz GOŚĆ SPECJALNY: Marcin Bazylak – Prezydent Dąbrowy Górniczej.

A my opowiemy więcej o naszym nowym projekcie, w którym będziemy wspierać i łączyć ludzi, którzy mieszkają obok siebie i mają pomysły i chęci, żeby zmienić i poprawiać swoje najbliższe otoczenie.
A to wszystko dzięki dofinansowaniu naszego projektu w ramach programu dotacyjnego „Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy” finansowany ze środków Mechanizmu Finansowego EOG.

Ostatnio