Czy obozy harcerskie nadal cieszą się popularnością?

By RzeczJasna lip 5, 2022

Ostatni piątek czerwca, zazwyczaj kojarzy się z jednym – zakończenie roku szkolnego, wakacje, świadectwa. A co za tym idzie, wiele przygód podczas długich letnich dni. Dla znacznej ilości dzieci, jest to czas kolonii, biwaków oraz obozów – w tym harcerskich. Czym się wyróżniają takie obozy od innych form wypoczynku letniego?


Kolonie a obóz harcerski

Kolonie komercyjne szczycą się nowoczesnymi formami aktywności – np. zorbing (ogromna piłka, do której można wejść), wycieczki do miejsc cieszących się wielką popularnością tj. Energylandia, aquaparki itd. Co mają w sobie obozy harcerskie, że nadal duża ilość dzieci postanawia pojechać do lasu na 2 tygodnie czy w inne miejsce, aby spędzić ten czas aktywnie, na łonie natury, wśród innych, którym prześwietla ten sam cel – braterstwo, przyjaźń, służba?

Odpowiedni klimat obozu to klucz do sukcesu | fot. Hufiec Golub-Dobrzyń im. Fryderyka Chopina 

Zalety obozów harcerskich

Organizatorzy obozów harcerskich, skupiają się na wszechstronnym rozwoju uczestników akcji letnich. Program jest dostosowany do dzieci, które kadra obozu zna, a więc zna także ich oczekiwania. Jednym z głównych celów, jakimi kieruje się wypoczynek letni harcerzy to podsumowanie śródrocznej pracy drużyn – obóz jest idealną formą, ponieważ dzieci się znają, wielokrotnie działały razem i teraz mogą podsumować swoją całoroczną pracę, poprzez realizację zadań na stopnie, zdobywanie sprawności, tropów, wyzwań czy też służby na wszelkich polach. Ale to przede wszystkim klimat obozu, jaki się tworzy, wpływa na to, jak całość jest odbierana – tematyczne stroje, nazwy grup, wystrój obozu itd.

Ostatnio