Ilu jest uczniów z Ukrainy w Ostródzie? 62 w mieście i 38 w szkołach gminnych. Tylu nowych uczniów przyjęły szkoły podstawowe w Ostródzie po 24 lutego.
Do tego trzeba doliczyć dzieci w przedszkolach. W szkołach średnich w naszym powiecie po 24 lutego rozpoczęło naukę 5 uczniów. To stan na 23 marca. Te dane zmieniają się w ciągu godzin. Uczniów z Ukrainy w szkołach przybywa.
Z rozmów z paniami dyrektorkami szkół wiem, że przybywające dzieci przyjmowane są bardzo dobrze. Uczniowie ostródzkich szkół starają się by „nowi” w klasach nie czuli się osamotnieni, proponują oprowadzenie po szkole, mieście, wspólną zabawę. Szczególnie młodsi szybko chcą się zaprzyjaźniać. Uczniowie z Ukrainy mieszkający już w Ostródzie dłużej i znający język oferują pomoc w tłumaczeniu, szczególnie ci z klas starszych.
I te zachowania są budujące i piękne. Możemy być dumni z naszych dzieci.
Ale…
Zrozumiałe jest, że chcemy pomóc i jak najszybciej dać dzieciom „normalność” . Chodzenie do szkoły daje takie poczucie normalności i stabilizacji. I część dzieci dobrze się w nowym miejscu i wśród nowych ludzi odnajdzie. I świetnie, że mogą do szkoły pójść i mieć kontakt z rówieśnikami. Nie wszystkie dzieci się jednak w tej sytuacji poczują dobrze. Pedagodzy z którymi rozmawiałam zalecają ostrożność i bardzo indywidualnie podejście. Może czasem lepiej by dziecko dokończyło ten rok szkolny w formie zdalnej w swoim języku? Możliwe jest to na uruchomionej przez ukraiński odpowiednik naszego ministerstwa edukacji platformie :
https://mon.gov.ua/ua/vseukrayinskij-rozklad
Takie właśnie rozwiązanie umożliwia dzieciom i młodzieży mieszkającej w Ostróda Camp Szkoła Podstawowa nr 5. 98 osobowa grupa będzie tam korzystać z nauki zdalnej na platformie ukraińskiej.
Przez kilka miesięcy, do rozpoczęcia nowego roku szkolnego dzieci będą miały możliwość poznania trochę język i nowych realiów. Może też sytuacje życiowe trochę się ustabilizują. Wyobrażam sobie, że uczenie się matematyki czy przyrody w obcym języku jest bardzo trudne. Do tego nowe nieznane środowisko szkolne, nowe miasto, nowe rzeczy lub brak rzeczy osobistych, rozłąka z rodziną i przyjaciółmi. Brak i tęsknota. Niepewność. To nie jest tak, że dzieci łatwo zapominają.
Wszyscy, którzy mamy dzieci mamy świadomość, że przeniesienie dziecka z jednej szkoły do innej w tym samym mieście jest stresującym przeżyciem. W jak bardzo stresującej sytuacji znalazły się dzieci uciekające przed wojną?
Polskie Ministerstwo Edukacji i Nauki wydało rozporządzenie dotyczące organizacji szkół i przedszkoli w tej szczególnej sytuacji. Link poniżej:
https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2022/644
A tu omówienie wprowadzonych zmian:
One comment
Comments are closed.