Historia pana Feliksa Walichnowskiego. Socjolog, dziennikarz i nauczyciel akademicki, pisarz, poeta i wydawca, regionalista, doktor. Ale najpierw kolejarz! Jako piętnastoletni chłopak przyjechał do Olsztyna a po kilku dniach do Ostródy z pierwszą grupą kolejarzy. Blisko 100 kolejarzy miało zabezpieczyć i uruchomić komunikacje kolejową, połączyć region Warmii i Mazur z resztą kraju.
Pan Feliks opowiedział nam o warunkach w jakich mieszkało się w 1945 roku w Ostródzie, o powstającej w w budynku ZZK (Związek Zawodowy Kolejarzy) bibliotece. A biblioteka ta budowana była z przynoszonych przez kolejarzy i innych mieszkańców pojedynczych książek. Opowiedział o tym jak załatwiali sobie możliwość podróżowania ludzie zaraz po wojnie, kiedy pierwszeństwo miał transport towarowy. Opowiedział też Pan Feliks o tym jak brał udział w amatorskim przedstawieniu teatralnym. To dosyć figlarna anegdota.
Pamiątkowe zdjęcia i dokumenty




























Kajkowo
Kajkowo , dawniej Bukwałd i Jezioro Kajkowskie/ Sajmino . O pracujących tam kobietach opowiadał nam Pan Feliks. Poniższe zdjęcia pochodzą ze strony https://www.bildarchiv-ostpreussen.de


















Redaktor naczelny
Starsi czytelnicy pewnie pamiętają wydawany w Olsztynie, ogólnopolski Tygodnik Panorama Północy. Ale nawet oni mogą nie pamiętać, że redaktorem naczelnym tego pisma w latach 1972-1981 był bohater naszego filmu.



Autor
Bohater naszego filmu wczesną młodość spędził i przepracował w Ostródzie . W późniejszym czasie wśród wielu ról jakie pełnił był też poetą, pisarzem i wydawcą.












Współpraca z artystami
W ramach współpracy z artystami Artystycznej Rezerwy Twórczej powstają obrazy o tematyce uchodźczej i przesiedleńczej.








