Unieważnione i ponownie ogłoszone przetargi. Co dalej z projektami z Budżetu Obywatelskiego (i nie tylko)

Od ogłoszenia wyników pierwszego w naszym mieście budżetu obywatelskiego mija dziś dokładnie 9 miesięcy i 14 dni. Było świętowanie, zdjęcia i uroczyste spotkania z władzami miasta. Ale na konkretne efekty najwyraźniej przyjdzie jeszcze poczekać.  Przetargi na wykonanie prac w ramach projektów zostały unieważnione i ogłoszone ponownie. To nie jedyne unieważnione przetargi w mieście. Nie udało się także wyłonić wykonawcy na przygotowanie terenów inwestycyjnych na terenie byłego autodromu, w tym pod budowę cmentarza. Oraz na modernizację oświetlenia w mieście.

Faktem jest, że przetargi gną się pod ciężarem rosnących kosztów we wszystkich samorządach w Polsce. Inflacja wywindowała ceny, co skutkuje powtarzaniem przetargów nie tylko w naszym mieście. Składane oferty wykonawców są wyższe niż kosztorysy, albo nie ma ich wcale. Patrząc na wciąż rosnące ceny przewidywania nie są optymistyczne.

KOMPLEKSOWA MODERNIZACJA OŚWIETLENIA ULICZNEGO I PARKOWEGO NA LED W OSTRÓDZIE – przetarg z 20-05-2022 na 4 751 613,00 PLN. Oferta z najniższą ceną: 5 478 420,00 PLN.
Ogłoszony ponownie.

PRZYGOTOWANIE TERENÓW INWESTYCYJNYCH NA TERENIE BYŁEGO AUTODROMU, W TYM POD BUDOWĘ CMENTARZA ORAZ TERENÓW REKREACYJNYCH – przetarg z 20-06-2022 na 303 241,14 PLN netto.
Nie wpłynęła żadna oferta. Ogłoszony ponownie.

EKO PARKING NA SKARPIE (UL. KOLEJOWA) – przetarg z 23-06-2022 na 280 000,00 PLN.
Nie wpłynęła żadna oferta. Ogłoszony ponownie.

PLAC ZABAW „EKIPA Z BAGIEN” – przetarg z 28-06-2022 na 152 900,00 PLN. Najtańsza oferta na zamówienie podstawowe 206 314,05 PLN + zamówienie opcjonalne: 82.533,00 PLN.
Ogłoszony ponownie.

Ale czy to wina tylko inflacji?

O tym, że inflacja będzie rosła, i że z nami zostanie na dłużej pisały nie tylko branżowe pisma już w listopadzie i grudniu 2021 roku. Mimo to urzędnicy nie spieszyli się z przygotowaniem przetargów dla projektów z budżetu obywatelskiego, a o teren na autodromie trwały polityczne przepychanki.  Fakt, projekty autodromu, oświetlenia czy parking na Skarpie wymagały przygotowań. Ale czy naprawdę potrzeba aż 122 dni roboczych 2022 roku, żeby ogłosić zamówienie na zwykły plac zabaw?!

Mam tylko nadzieję, że te pierwsze projekty z budżetu obywatelskiego, które powinny być chlubą miasta i przykładem dobrego współdziałania z mieszkańcami nie podzielą losu na przykład wygranego przez mieszkańców projektu rowerowych kontrapasów z Łodzi, który na swoją kolej czekał prawie 6 lat!
O tym jak bardzo potrzeba w mieście lepszego oświetlenia oraz terenu pod nowy cmentarz już nawet nie wspomnę. Pozostaje trzymać kciuki, że znajda się wykonawcy tych bardzo ważnych dla Ostródy inwestycji.

Ostatnio