Czy Ostróda ma młodych w poważaniu? Młodzieżowa Rada Miasta.

Młodzieżowa Rada Miasta w Ostródzie. Cały czas mam wrażenie, że się powtarzam; mówię o tym samym. Repetycja matką wiedzy? Otóż chyba nie do końca.

Często rozmawiam ze znajomymi spoza Ostródy. Z Poznania, Gdańska, Opola, Warszawy. Z miast, które – w dużej mierze ze względu na swój rozmiar i wielowymiarowość – mają coś do zaproponowania młodzieży.

Dyskusja o Młodzieżowych Radach Miast.  A w Ostródzie Młodzieżowa Rada Miasta Ostródy jest! Tylko nie odbyły się wybory.
III Poznański Kongres Samorządów Uczniowskich, fot. chl_prods, Krzysiek Lichończak

I często pojawia się pytanie:

No i jak tam ta wasza Młodzieżowa Rada Miasta, o którą tak walczyliście?

A ja wtedy z tryumfalnym uśmiechem odpowiadam, że Młodzieżowa Rada Miasta Ostródy jest! Jest, naprawdę jest. Ale nie ma składu rady, bo nie odbyły się wybory. 🙂

Wtedy zazwyczaj na twarzy pojawia się konsternacja. Zmieszanie. I tylko jedno pytanie. Dlaczego?

Co dlaczego? Dlaczego władze miasta mają młodzież w czterech literach?

I w głowie tylko sobie odpowiadam. Nie jesteśmy przecież im potrzebni. Bo wyjeżdżamy. A dlaczego wyjeżdżamy? Bo nie jesteśmy im potrzebni. Bo nie ma tu niczego, co mogłoby nas zatrzymać. No, chyba że rodzina się liczy.

Czasem lubię sobie ponarzekać, ale fajnie jest znać też fakty. A fakty są takie, że pod koniec września 2021 moja Żarówkowa koleżanka, Agnieszka Karłowicz, skierowała interpelację do burmistrza miasta z pytaniem...

Co z Młodzieżową Radą Miasta Ostródy?

Odpowiedź to iście urzędowy bełkot. Przerost formy nad treścią i informacje, które już znamy. Ostatnie kilka zdań to tylko płonne nadzieje i mydlenie oczu.

Wybory do Młodzieżowej Rady Miasta w Ostródzie się nie odbyły, bo COViD wszystko rozregulował. To nic, że w takim np. Opolu w wyborach do Młodzieżowej Rady Miasta nawet koronawirus nie był przeszkodą. Mam wrażenie, że w małych miastach chyba łatwiej zorganizować wybory. A to jest wiadome, że Ostróda jest mniejsza niż Opole.

Moim ulubionym fragmentem pisma jest poniższy cytat:

(…) „Wskazane czynności mające na celu przygotowanie i skuteczne przeprowadzenie przez Burmistrza Miasta Ostróda wyborów do Młodzieżowej Rady Miasta Ostróda w kadencji 2021-2023, przewidziane są do wykonania w PAŹDZIERNIKU I LISTOPADZIE br.”.

Odpowiedź na interpelację radnej. Znak sprawy: BOR.0003.42.2021
Sebastian Radzimiński o kuriozalnym przypadku  Młodzieżowej Rady Miasta Ostródy
III Poznański Kongres Samorządów Uczniowskich, fot. chl_prods, Krzysiek Lichończak

Artykuł powstaje w drugim tygodniu stycznia. A w mieście na ten temat – jak w DziadachCiemno wszędzie, głucho wszędzie.

I co nam, młodym ludziom zostaje? Chyba tylko, mówiąc Mickiewiczem zapytać: Co to będzie, co to będzie. A potem chyba musimy zamknijcie drzwi od kaplicy i stanąć dokoła tej młodzieżowej miejskiej trumny.

Ostatnio