Mistrz Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski – historia boksera z Auschwitz

Mogłoby się wydawać, że po zapoznaniu się z treścią szkolnych podręczników o historii II wojny światowej wiemy w zasadzie wszystko. Jednakże chcąc poznać sytuację i losy Polaków pod okupacją niemiecką w czasie tego konfliktu zbrojnego, warto sięgać po relacje świadków.


Historia z innej perspektywy

To wyjątkowe źródło historyczne pokazuje indywidualną perspektywę osób, które bezpośrednio uczestniczyły lub obserwowały dane wydarzenia. Personalizacja przekazu sprawia, że fakty, które poznajemy stają się bliższe i bardziej zrozumiałe. Dlatego też młodzież ZSZ im. Sandora Petȍfi w Ostródzie wzięła udział w projekcie edukacyjnym pt. „Różne oblicza historii” autorstwa Pani Kingi Tańskiej. W ramach projektu uczniowie badali losy Tadeusza „Teddyego” Pietrzykowskiego, boksera z Auschwitz.

Spotkanie z córką „Teddy’ego”

Sportowiec przeżył 5 trudnych lat w obozach koncentracyjnych, dzięki walkom bokserskim stoczonym dla rozrywki esesmanów i chleba, którym mógł się dzielić z innymi więźniami. Młodzież ostródzkiego ekonomika wzięła udział w seansie filmowym z prelekcją, jak i panelu dyskusyjnym nad książką i filmem „Mistrz”. Zwieńczeniem projektu było zdalne spotkanie z Panią Eleonorą Szafran, córką pięściarza z Auschwitz i autorką książki, w której zebrano niepublikowane dotąd rękopisy „Teddyego”.  W trakcie zdalnej lekcji nie zabrakło pytań od zaciekawionej tematem młodzieży, miłych słów i wspólnych wzruszeń.

+ posts

Student profilaktyki społecznej i resocjalizacji, radny Rady Miejskiej w Ostródzie 2024-2029. Prywatnie fan teleturniejów, anegdotek i polskiej muzyki.

Ostatnio