Piękna, kolorowa, różnorodna w formie i przeznaczeniu. Dynia!

Od kilkunastu lat coraz bardziej popularna staje się dynia. W jesiennym czasie cieszy oko kolorami, ilością odmian, kształtów i przeznaczenia. Poza swoimi dekoracyjnymi atutami, dynia ma też nieocenione walory kulinarne. Botanicznie to owoc, kuzynka cukinii, arbuza, ogórka, melona. Znana jest na całym świecie.

Dynia jest lekkostrawna i niskokaloryczna. W 100gr jest ok 33 kcal. Kalorii niewiele a wartości odżywczych bogactwo. Dynie są bogate w wit. A, C, E, kwas foliowy i niacynę. Również minerałów jej nie brakuje, dostarcza wapnia, selenu, potasu, magnezu i cynku.

Co zrobić z dyni?

Pytanie brzmi: jak wykorzystać te prozdrowotne właściwości? Dynia sprawdza się w daniach na słodko i na słono, w daniach obiadowych, śniadaniowo-kolacyjnych oraz w ciastach i deserach.

Dynię można jeść nawet na surowo. Na przykład można wycisnąć z niej sok i stworzyć pyszny sok mieszany z marchewką czy cytrusami lub jabłkami.

Wszyscy znają z pewnością zupę z dyni. Ciekawą jej odmianą może być zupa z dyni kiszonej. Ciasto dyniowe też jest chyba dosyć znane. Można je robić z pure dyniowego (pieczona lub gotowana dynia zmiksowana) lub surowej dyni startej na tarce. Odmiany bardziej soczyste świetnie sprawdzą się w owocowej mieszance zapiekanej pod kruszonką – kojącym jesiennym deserze 🙂

Niektóre odmiany dyni świetnie nadają się do pieczenia np. na frytki dyniowe, przygotowane w piekarniku. Można dynię dodać do popularnych jesienią placków ziemniaczanych i wzbogacić w ten sposób ich smak i konsystencję.

Dynia z dodatkiem pomarańczy, cynamonu i imbiru świetnie sprawdzi się w dżemach. Można też wykorzystać ją jako jeden ze składników gulaszu vegańskiego.

A może pasta do kanapek?

Zawsze świetne receptury proponuje Marta Dymek z Jadlonomii. Tu mało spotykane wykorzystanie dyni jako pasty do kanapek:

Składniki: dynia Hokkaido ok 1kg, olej, sól, 1/2 cebuli, oliwa, szczypta soli, 1 ząbek czosnku, posiekana pietruszka, płatki chili, 1 1/2 łyżki octu balsamicznego, 5 suszonych pomidorów.

Przygotowanie:
1. rozgrzać piekarnik do 220 st, dynie pokroić na ćwiartki, oczyścić z pestek, posmarować olejem i posolić; piec do miękkości ok 40 min.
2. Upieczoną dynie ostudzić.
3. Cebulę zeszklić z odrobiną soli aż zmięknie; dodać czosnek, po chwili posiekaną pietruszkę i płatki chili; dusić 10 sekund.
Dynię, oliwę, ocet balsamiczny, suszone pomidory sól oraz czarny pieprz i dokładnie zblendować na gładką pastę. Dodać zawartość patelni ( podduszona cebula z dodatkami i oliwą). 4. Dokładnie wymieszać. Doprawić ewentualnie solą. Przełożyć do słoika i schłodzić w lodówce aby się „przegryzło” . pasuje do każdego pieczywa.

Odmiany, która do czego?

Popularna hokkaido – mała w pomarańczowym kolorze, jest dosyć mączysta i można ją wykorzystać ze skórką. Nadaje się do zrobienia musu, pieczenia, zupy.

Dynia piżmowa, o gruszkowatym kształcie i jasnej skórce nadaje się do wielu zastosowań. Można ją upiec, zrobię zupę, lub ciasto. Ma mało pestek.

Duża, ciemnozielona o pomarańczowym miąższu dynia muszkatołowa lub inaczej prowansalska jest bardziej niż inne soczysta. Można ją jeść na surowo, przypomina trochę smakiem marchewkę. Nadaje się do zrobienia soku ale i do innych zastosowań. Uniwersalna.

Makaronowa odmiana dyni świetnie nadaje się na zapiekanki. Po usunięciu pestek i wypełnieniu farszem i upieczeniu jej miąższ rozwarstwia się i przypomina makaron spagetti. Stąd jej nazwa.

Te wymienione chyba najczęściej spotykane są w handlu ale odmian dyni jest naprawdę bardzo wiele.

Jakie są Wasze, Drodzy Czytelnicy doświadczenia z wykorzystaniem Jej Wysokości Dyni? 😉

Żródła:

https://www.jadlonomia.com/

https://program.dietetykpro.pl/produkty/wyszukaj

https://lokalnyrolnik.pl/blog/dynia-krolowa-jesieni-rodzaje-i-odmiany-dyni/

Ostatnio