Co Facebook wie o mieszkańcach Ostródy?

By RzeczJasna sie 4, 2019 #PROO

Kto w Ostródzie ma konta na Facebooku? Kto słucha disco polo?Kto głosuje na PiS, a kto na PO?

Zachowania pojedynczych osób online tworzą ogromną mapę informacji o Ostródzie. Internetowy portret nas samych. Postanowiłam odrobinę przyjrzeć się temu jacy jesteśmy – przynajmniej wirtualnie.

Nawet jeśli jesteś ostrożny/ostrożna w udostępnianiu informacji o sobie, Facebook ma Twój temat ogromne dossier. Podstawą Twojego profilu na Facebooku jest Twoje zachowanie na portalu, informacje, które podajesz, reklamy, które klikasz, wydarzenia, które tworzysz i w których uczestniczy, posty, które lubisz, i informacje, które publikujesz. Wraz z innymi tworzysz wielką mapę zachowań Ostródzian!
Żeby choć odrobinę zajrzeć do facebookowej kuchni korzystam z menagera reklam – narzędzia służącego do tworzenia reklam i zarządzania nimi. Znajdziemy tam potężne narzędzie: Audience insights pozwalające przyjrzeć się różnym grupom odbiorców na FB, też tym, którzy mieszkają w konkretnej lokalizacji. To oczywiście dane szacunkowe, ale ….

Kliknij w prezentację

Czy jesteśmy kulturalni?

Facebook ma informacje o naszych zainteresowaniach, ponieważ gromadzona jest na nim historia danych, które my lub nasi znajomi udostępnialiśmy na tej platformie dzień po dniu. Często od wielu lat. Facebook wie więc bardzo dużo o naszych zainteresowaniach, pasjach czy ulubionej rozrywce.  W takim razie sprawdźmy, jak bardzo jesteśmy w Ostródzie kulturalni.

Kliknij w prezentację

Czy Facebook zna nasze poglądy?

Doszło do tego, że technologiczni giganci wiedzą o Tobie więcej niż najlepszy przyjaciel.  Czy wiedzą też jakie są nasze poglądy polityczne i na kogo będziemy głosować? Jak w ostatnich latach pokazały wybory na całym świecie, Facebook i inne platformy społecznościowe są intensywnie wykorzystywane do walki politycznej, a afera z Cambridge Analytica pokazuje, jak skutecznie można wpływać na nasze zachowania wyborcze.  A jak dziś w wyborach głosowałaby Ostróda?

(Od razu zaznaczę, że nie zdradzę całej kuchni tego, jak wyłuskiwałam poglądy polityczne Ostródzian, Facebook nie podaje ich wprost. Ale na tym polega moja praca. Choć na co dzień „sprzedaję” na Facebooku idee związane z działalnością prospołeczną i pozarządową,  dzięki danym, które codziennie zostawiamy w sieci, potrafię też, tworząc kombinacje zainteresowań i zachowań, znaleźć w sieci grupy osób o określonych poglądach. Jak to robię niech pozostanie moją tajemnicą).

Kliknij w prezentację

Tak jak już wspomniałam, nie zamieszczam tu 100% dokładnych danych o naszych poglądach politycznych – nie będę wykonywać pracy za sztaby wyborcze 😉  Przedstawione grupy częściowo się na siebie nakładają, ale i tak możesz Czytelniku / Czytelniczko zobaczyć, jak łatwo (jeśli się tego chce) mówić na Facebooku tylko do tych, którzy chcą Cię słuchać.  Gdy sprzedajemy sukienki dla puszystych lub luksusowe zegarki to jest ok. Ale gdy chodzi o nasz pogląd na świat….  

Cóż, jako osoba pracująca na zapleczu różnych facebookowych kampanii promocyjnych przyznam szczerze, że łatwość z jaką mogę na Fb dotrzeć do tych, do których chcę często mnie przeraża. Media społecznościowe gromadzą naszą energię i najbardziej intymne dane, a w zamian otrzymujemy niepokój i destabilizację.  Ten model biznesowy polega na utrzymaniu naszego zaangażowania. Nie chodzi nawet o to, czy jakaś reklama jest zła, czy dobra. Chodzi o to, aby utrzymać Cię na Facebooku na tyle długo, aby te reklamy Ci wyświetlić. Utrzymać Twoją uwagę i zaangażowanie. A  przecież nic nie angażuje nas tak jak skrajne emocje. To prowadzi nas do coraz bardziej ekstremalnych wpisów. Przecież krzykliwe nagłówki, wpisy i memy są tym, co przykuwa najbardziej nasza uwagę.  To nas coraz bardziej dzieli.

A przecież Facebook powstał by…

Więc zanim po wakacjach z całą mocą damy się wciągnąć kampanii politycznej i rosnącej w naszym kraju polaryzacji, pamiętajmy, że przecież Facebook powstał po to, żeby… oglądać  śmieszne filmy z kotami! 


Cykliczne i oparte na otwartych danych, raporty o stanie naszego miasta i regionu przygotowujemy w ramach wsparcia rozwoju mediów obywatelskich :

Ostatnio