Aromatyczny listopad – sosna

By RzeczJasna lis 27, 2021

Czy w listopadowy szary, pochmurny, wilgotno-chłodny dzień zdarza się Wam zatęsknić za zapachem lasu, jaki czuje się w późnowiosennym czy letnim dniu? W takim np. sosnowym lesie czujecie się zrelaksowani i rozluźnieni i świat nabiera piękniejszych barw?

Dzieje się tak między innymi za sprawą olejków eterycznych unoszących się w leśnym
powietrzu. Znajdują się tam one w sposób naturalny.

Co zrobić w chłodnym i pochmurnym listopadzie, gdy zatęsknimy do takiej chwili relaksu a czas i okoliczności nie pozwalają na wyprawę do lasu?

Można skorzystać z dobroczynnych mocy olejku sosnowego, jodłowego, pichtowego, jodły himalajskiej czy cedru. Po prostu odetchnij głęboko kilka razy i zobaczysz, że napięcie opadnie. Jeśli pracujesz przy biurku, kilka kropli olejku na grubej soli w miseczce czy słoiczku obok (zawsze możesz go wtedy zakręcić i regulować natężenie zapachu) stworzy ci mikroklimat, w którym łatwiej będzie się myślało).
Oczywiście, takie „iglaste” olejki eteryczne pomocne są w różnego rodzaju infekcjach górnych dróg oddechowych i zatok dzięki swoim właściwościom antyseptycznym. Ważne jest by pamiętać i odróżniać olejki eteryczne od olejków zapachowych.

Olejki eteryczne to silne, skoncentrowane substancje pochodzące w 100% z roślin.

Nie tylko pięknie pachną, lecz także mają silne działanie na nasz organizm i samopoczucie.

selective focus photography of plant with dew
Photo by Lum3n on Pexels.com

Olejki zapachowe po prostu ładnie pachną, co też jest przyjemne ;).

Olejki zapachowe nie mają jednak działania terapeutycznego. Substancje czynne z olejków dostają się do płuc z wdychanym powietrzem i stamtąd do krwiobiegu. Stąd ich szybkie działanie przy infekcjach dróg oddechowych. Nie przechodzą najpierw przez układ pokarmowy, jak np. syrop. Z krwiobiegiem dostają się również do mózgu i tam oddziałują na receptory odpowiedzialne np. za nastrój.

Czysta fizjologia! Żadne czary 😉

Jednym z pierwszych kryteriów oceny czy mamy przed sobą 100% olejek eteryczny czy jego roztwór w innym oleju nośnikowym czy alkoholowym jest jego cena.

I zawsze warto sprawdzić dokładnie, z jakim olejkiem mamy do czynienia, ponieważ inaczej będziemy je stosować. Olejków eterycznych nie stosujemy bez uprzedniego rozcieńczenia.
Na temat dobroczynnych właściwości pochodzących z sosnowych i nie tylko sosnowych igieł i młodych pędów i ich wykorzystaniu w kuchni można też zobaczyć nasze filmy.



Bibliografia :

  1. https://klaudynahebda.pl/wszystkie-wpisy/
  2. Pachnąca apteka; Tajemnice aromaterapii; Władysław S. Brud; Iwona Konopacka; W-wa,
    Agencja Wydawnicza „COMES”

Ostatnio