7 darmowych narzędzi do zdalnej nauki i współpracy

Technologia przeciwko koronawirusowi. Krótki poradnik dla firm i nauczycieli.

Jest bardzo prawdopodobne, że w najbliższym czasie nawet 1 na 5  osób  będzie musiała pracować w domu z powodu wybuchu koronawirusa. Dla szkół, firm czy urzędów to duże wyzwanie – jak zachować ciągłość pracy.

Oto lista produktów, których możecie używać do utrzymania kontaktu i pracy zdalnej ze swoim zespołem, a nawet do prowadzenia lekcji z waszymi uczniami. Przecież to, że wielu z nas zostaje w domu nie oznacza, że nie możemy być w kontakcie! 

Przetrwajmy to razem 😊

1. Narzędzia Google do zdalnej współpracy

Ponieważ narzędzia do współpracy Google są łatwo dostępne i w podstawowej wersji bezpłatne, są zdecydowanie najbardziej bezbolesnym sposobem na rozpoczęcie pracy online w zespole. Myślę, że wiele  młodszych pracowników doskonale zna pakiet współpracy Google , więc może to być wygodny sposób na zachęcania większej ilości członków zespołu do współpracy w chmurze.

Korzystanie z Dysku Google, udostępnianie sobie dokumentów, arkuszy kalkulacyjnych czy prezentacji, a nawet praca w czasie rzeczywistym kilku osób nad jednym dokumentem – to dobre rozwiązanie na początek zdalnej współpracy.  

Także w szkole! Większość, zwłaszcza starszych uczniów ma swoje konta na Gmailu, a tym samym dostęp do narzędzi Google umożliwiających współpracę. Nauczyciele mogą wykorzystywać Dysk Google do udostępniania swoim uczniom partii materiałów, otrzymywania od uczniów prac pisemnych, a Formularze Googla mogą być wykorzystywane nawet do tworzenia testów! Dzięki Kalendarzom Googla można  zdalnie planować pracę wraz z całym zespołem.

Dzięki Hangouts możemy rozmawiać na żywo z zespołem a nawet urządzać małe wideokonferencje.

Google ma też specjalne narzędzia do współpracy zdalnej  czyli G Suite, które firmy mogą testować za darmo przez 14 dni, a szkoły i organizacje non-profit mogą je otrzymać za darmo!

2. Połączenie Microsoft Teams z dostępną on-line darmową wersją pakietu Office 365.

Także Microsoft ułatwia przechowywanie, organizowanie i udostępnianie plików, aby cały zespół mógł pracować nad dokumentami w biurze i poza nim. Funkcja edytowania w czasie rzeczywistym uwolni nas od konieczności przesyłania w tę i z powrotem poprawek wielu wiadomości e-mail. Bezpłatna wersja Microsoft Teams pozwala na jednoczesną współprace nawet 300 użytkowników. Usługi wideo i czatu tekstowego dają możliwość rozmów w czasie rzeczywistym i błyskawiczne pozwalają na szybką komunikację ze współpracownikami.

To także dobre rozwiązanie dla nauczycieli, którzy chcą utrzymać kontakt ze swoimi uczniami –  połączeni głosowe i wideo świetnie sprawdzą się jako narzędzie do wirtualnych spotkań i lekcji.

A jeśli ktoś potrzebuje więcej – dobra wiadomość  dla szkół i organizacji pozarządowych – można skorzystać z bezpłatnych Office 365 Education lub Microsoft Nonprofit.

3. Flipgrid

Flipgrid to edukacyjny serwis społecznościowy wideo. Tej platformy używa ponad 20 milionów osób w 180 krajach – od przedszkolaków po doktorów, nauczycieli, studentów. Jest ona własnością Microsoftu, jest darmowa i może być świetnym uzupełnieniem opisanych wyżej narzędzi Office i  Teams! Nagrywamy temat do rozmowy i udostępniamy link, uczniowie odpowiadają krótkim filmem i w ten sposób każdy bierze aktywny udział w dyskusji. Łatwizna 😀

4. Padlet

Padlet jest wirtualną tablicą. Możemy na niej umieszczać wiadomości dla kolegów z pracy lub dla  uczniów. To proste w obsłudze narzędzie może także służyć jako obszar roboczy do współpracy uczniów i nauczycieli, gromadzenia zbiorów, prostych konkursów, wspólnych opowieści, otrzymywania informacji zwrotnej. Zastosowań może być bardzo dużo.
 Padletu można użyć, aby stworzyć  to dostęp do ciekawych materiałów dla uczniów A co najważniejsze – tablicę można stale uzupełniać.
Zostawiam tu link, który może Was zainspiruje: https://pl.padlet.com/barbasia2/eduglobalna

5. Trello

I firmom i nauczycielom powinno spodobać się Trello.   Aplikacja do zarządzania zadaniami i współdziałania. O Trello szczególnie dobrą opinię ma wielu marketingowców i ludzi pracujących w promocji. Tablice, listy i karty Trello umożliwiają organizację i szeregowanie projektów i zadań w przystępny, elastyczny i praktyczny sposób. Dzięki niej łatwiej unaocznić i sobie i innym co jeszcze jest do wykonania i jaki jest aktualny stan projektu /zadania. Sposób działania Trello jest bardzo prosty i intuicyjny: tworzymy zespoły  i przypisujemy im tablice. Na każdej tablicy tworzymy listy, a na listach karty. Dodatkowo Trello możemy zintegrować z wieloma innymi przydatnymi aplikacjami jak kalendarze czy choćby Dysk Google.  To proste narzędzie kryje w sobie prawdziwą moc!

6. Discord

Słyszałeś o Discordzie? Z dużym prawdopodobieństwem znają go Twoje dzieciaki 😀 To bezpłatna aplikacja służąca do rozmów głosowych i komunikacji za pomocą wiadomości tekstowych, ze zdjęciami oraz filmami. Zaprojektowana początkowo dla graczy komputerowych wykorzystywana jest jednak także do m.in. nauki. Inspiracją  i przykładem dla nauczycieli niech będą  polskie serwery na Discordzie oznaczone tagiem #nauka https://disboard.org/pl/servers/tag/nauka

7. Khanacademy.org

Rozwiązanie dla nauczycieli i rodziców martwiących się przerwą w nauce. Khan Academy to darmowy zasób dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Oferuje ćwiczenia, quizy i testy, aby uczniowie mogli ćwiczyć i doskonalić umiejętności, a także filmy instruktażowe, aby pomóc uczniom w nauce.

Khan Academy ma bibliotekę zgodnych ze standardami lekcji obejmujących przedszkole, matematykę, gramatykę, naukę, historię, przeróżne kursy i wiele innych. Jest dostępna w 40 językach, w tym w języku polskim

Co więcej nauczyciele, jeśli tego chcą mogą z łatwością przypisać uczniom cały kurs – na przykład Algebra, mogą też łatwo śledzić postępy uczniów dzięki raportom, a sami uczniowie dostają ważne dla nich informacje o postępach w nauce.

To oczywiście nie sa wszystkie dostępne technologie, które ułatwią nam choć trochę życie w czasie zbiorowej kwarantanny.  O wiele więcej z nich znajdziecie na https://techagainstcoronavirus.com/ (po angielsku, ale pamiętajcie, że przeglądarka Google Chrom ma wbudowaną funkcję tłumacza).

Ostatnio